iHamkor startaplar uchun biznes ma'lumotlariga bepul kirish dasturini ishga tushirmoqda
"Biz ma’lumotlar — iqtisodiy o‘sishning yangi resursi, deb hisoblaymiz. Maqsadimiz — ularni faqat banklar va korporatsiyalar uchun emas, balki kelajakni yaratayotganlar uchun ham ochiq qilish," — dedi iHamkor.uz platformasini boshqaruvchi “Defen Financial” MChJ asoschisi va bosh direktori Asqar Ismoilov.
Startaplar dastur doirasida nimalarga ega bo‘ladilar
- iHamkor API’ga 6 oygacha bepul kirish
- Integratsiya va texnik yordam
- “Built on iHamkor” belgisini ishlatish huquqi
- Qo‘shma nashrlar va keýslar ishtirokida qatnashish imkoniyati
"IT Park’ning asosiy vazifalaridan biri – startaplar ekotizimini rivojlantirish bo‘lib, unda innovatorlar zamonaviy vositalarga ega bo‘lishlari kerak. iHamkor tashabbusi – O‘zbekistondagi texnologik sektor rivojini tezlashtirishda davlat-xususiy sheriklik qanday samarali ishlashini ko‘rsatuvchi ajoyib namuna," — dedi IT Park Uzbekistan bosh direktori Abdulaxad Quchqarov.
Dastur O‘zbekiston hududida ro‘yxatdan o‘tgan va IT-Park rezidenti bo‘lgan, pre-seed yoki seed bosqichidagi, 500 million so‘mgacha tushumga ega va xodimlar soni 10 nafargacha bo‘lgan jamoalar uchun ochiq.
"Biz iHamkor startaplar uchun AWS infratuzilma uchun bo‘lganidek yoki Stripe fintex uchun bo‘lganidek platforma bo‘lishini istaymiz. Agar sizning mahsulotingiz biznes ma’lumotlarga asoslangan bo‘lsa — demak, biz bir to‘lqindamiz," — deya qo‘shimcha qildi Asqar Ismoilov.
iHamkor API nimalarni o‘z ichiga oladi
iHamkor API platformasi O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan keng turdagi ma’lumotlarga kirishni ta’minlaydi. Jumladan:
- Yuridik shaxslar haqida ma’lumotlar: ro‘yxatdan o‘tganlik, aloqa ma’lumotlari, soliq rejimlari, to‘lovlar va majburiyatlar, aylanma, foyda, qarzdorlik, mulk tarkibi.
- Jismoniy shaxslar haqida ma’lumotlar: daromadlar, ish haqi, ushlab qolishlar va to‘lovlar.
Ba’zi ma’lumotlarga kirish uchun egalarining roziligi talab qilinadi.
API va ma’lumot kategoriyalarining to‘liq ro‘yxati: ihamkor.uz/oz/help?tab=list_of_services sahifasida mavjud.
Ariza topshirish tartibi
iHamkor for Startups dasturida ishtirok etish uchun ariza berish juda oson:
1.
Dastur sahifasiga o‘ting
ihamkor.uz/oz/startups sahifasini oching
2.
Qisqa shaklni to‘ldiring
Quyidagilarni kiriting:
- Startap nomi va STIR (agar mavjud bo‘lsa)
- Vakilning F.I.O. va aloqa ma’lumotlari
- Mahsulot haqida qisqacha ma’lumot
- Rivojlanish bosqichi (pre-seed, seed va h.k.)
- Xodimlar soni
- Joriy tushum darajasi (agar mavjud bo‘lsa)
3.
Arizani yuboring
Barcha maydonlar to‘ldirilganligiga ishonch hosil qiling.
4.
3 ish kuni ichida javob kuting
Biz siz bilan bog‘lanamiz, shartnoma va API kalitlarini yuboramiz.
5.
Dasturlashni boshlang – iHamkor ma’lumotlarini mahsulotingizga darhol tatbiq eta olasiz.
Biz haqimizda
iHamkor.uz – bu real vaqt rejimida to‘liq, ishonchli va hujjatlashtirilgan ma’lumotlarni taqdim etuvchi ko‘p funksiyali avtomatlashtirilgan axborot tizimi. U soliq to‘lovchilarga oid ma’lumotlarga va boshqa tegishli ma’lumotlarga qonunchilik doirasida erkin kirishni ta’minlaydi.
Tizim “DEFEN FINANCIAL” MChJ tomonidan 2022-yil 24-maydagi “Ishonchli hamkor” avtomatlashtirilgan axborot tizimini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha DXSh/52-2022 raqamli davlat-xususiy sheriklik kelishuvi asosida ishlab chiqilgan. Bu Prezidentning 2021-yil 19-avgustdagi 529-sonli qaroriga asosan amalga oshirilgan.

iHamkor запускает программу бесплатного доступа к бизнес-данным для стартапов
Платформа бизнес-данных iHamkor.uz объявляет о старте новой инициативы iHamkor for Startups, направленной на поддержку молодых технологических команд. Программа предоставляет бесплатный доступ к API iHamkor стартапам на ранней стадии, чтобы ускорить создание инновационных продуктов и решений.
"Мы считаем, что данные — это новый ресурс для роста экономики. Наша цель — сделать их доступными не только для банков и корпораций, но и для тех, кто сегодня строит будущее," — говорит Аскар Исмаилов, основатель и генеральный директор OOO “Defen Financial”, оператора платформы iHamkor.uz
Что получат стартапы в рамках программы
• Бесплатный доступ к API iHamkor на срок до 6 месяцев
• Помощь в интеграции и техническую поддержку
• Право использовать знак “Built on iHamkor” в презентациях и на сайте
• Возможность участвовать в совместных публикациях и кейсах
"Одной из ключевых задач IT Park является развитие стартап-экосистемы, в которой у инноваторов есть доступ к передовым инструментам. Инициатива iHamkor — отличный пример того, как государственно-частное партнёрство может ускорять рост технологического сектора Узбекистана," — отметил Абдулахад Кучкаров, генеральный директор IT Park Uzbekistan.
Программа открыта для команд, зарегистрированных в Узбекистане и являющихся резидентами IT-Park, находящихся на стадии pre-seed или seed, с выручкой до 500 млн сум и численностью до 10 человек.
"Мы рассчитываем, что iHamkor станет для стартапов тем же, чем AWS стал для инфраструктуры или Stripe для финтеха. Если ваш продукт использует бизнес-данные — мы с вами на одной волне," — добавил Аскар Исмаилов.
Что включают в себя API iHamkor
API-платформа iHamkor обеспечивает доступ к широкому спектру данных, предоставляемых Налоговым комитетом Узбекистана. В их числе:
• Данные по юридическим лицам: регистрационная информация, контактные данные, налоговые режимы, сведения о налоговых и социальных отчислениях, обороты, прибыль, задолженности и структура собственности.
• Данные по физическим лицам: информация о доходах, зарплатах, удержаниях и отчислениях.
Некоторые из этих данных требуют согласия владельцев для получения доступа.
Полный список доступных API и категорий информации опубликован на странице: ihamkor.uz/ru/help?tab=list_of_services
Как подать заявку
Подать заявку на участие в программе iHamkor for Startups просто:
1.
Перейдите на лендинг программы
Откройте страницу: ihamkor.uz/ru/startups
2.
Заполните короткую форму
Укажите:
• Название стартапа и ИНН (если есть)
• ФИО и контактные данные представителя
• Краткое описание продукта
• Стадия развития (pre-seed, seed и т.д.)
• Количество сотрудников
• Текущий уровень выручки (если есть)
3.
Отправьте заявку
Удостоверьтесь, что все поля формы заполнены.
4.
Ожидайте ответа в течение 3 рабочих дней
Мы свяжемся с вами, направим соглашение об участии и ключи доступа к API.
5.
Начинайте разработку - Вы сможете сразу внедрять данные iHamkor в ваш продукт.
О нас
iHamkor.uz – это многофункциональная автоматизированная информационная система, предоставляющая полную, достоверную и документированную информацию в режиме реального времени. Система обеспечивает беспрепятственный доступ к данным о налогоплательщиках и иным сведениям в соответствии с законодательством Республики Узбекистан, удовлетворяя информационные потребности участников экономического оборота и создавая здоровую конкурентную среду для предпринимательства.
Система разработана ООО «DEFEN FINANCIAL» на основании соглашения «О государственно-частном партнёрстве по разработке и внедрению автоматизированной информационной системы «Ишончли ҳамкор» №DXSh/52-2022 от 24 мая 2022 года, в соответствии с Постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан №529 от 19 августа 2021 года «О мерах по предоставлению данных о налогоплательщиках третьим лицам».